objava2-768x587

Нападнати активистите на Шарената револуција на Скопскиот маратон!

на мај 8, 16 • од

За време на одржувањето на скопскиот маратон, на 8 мај 2016, нeпознати сторители физички нападнаа демонстранти на Шарената револуција кои ги бодреа натпреварувачите со транспарент на кој пишуваше: „Трчај како да ја носиш веста дека Грујо е во затвор!“...
Pin It

Home » Граѓанска сцена, Слобода за слободата на изразување » Нападнати активистите на Шарената револуција на Скопскиот маратон!

За време на одржувањето на Скопскиот маратон, на 8 мај 2016, нeпознати сторители физички нападнаа демонстранти на Шарената револуција кои ги бодреа натпреварувачите со транспарент на кој пишуваше: „Трчај како да ја носиш веста дека Грујо е во затвор!“.

Насилниците се обиделе физички да се пресметаат со активистите и го уништиле транспарентот. Еден активист е повреден.

Случајот е пријавен во полиција и се води истрака за непознат сторител.

На маратонот, Шарената револуција беше застапена и со активисти и транспаренти (на пример:„Трчај како да те брка СЈО“).

Поврзани написи

Коментарите се затворени.

Scroll to top