Archive for June, 2014

 • (Македонски) 24 Анализа: Зошто Македонија не може да спроведе попис?

  on Jun 30, 14 • in Activities

  24analiza

  (Македонски) Дебата на 24 вести, на тема „Зошто Македонија не може да спроведе попис?“. Домаќин Душица Мрѓа, соговорници Дончо Герасимовски, статистичар и поранеше директор на Заводот за статистика, Афердита Хаџијаха Имери експертка за социјална вклученост и Билјана Бејкова од НВО Инфоцентар

  Read More »
 • (Македонски) Видеа од кампањата за слободен пристап до легален абортус

  on Jun 30, 14 • in Civil Scene

  matka

  (Македонски) Трите нови видеа, изработени во рамки на кампањата Мое тело - мој избор!, што ја спроведува платформата за слободен пристап до легален абортус МАТКА, од денеска се достапни на каналот vimeo

  Read More »
 • Government’s PR: Who are Gruevski’s People?

  on Jun 26, 14 • in Activities, Analyses

  populizam

  The NGO Info-center implements a monitoring for public relations practices of the Government and its representatives. This third report, titled "Who Are Gruevski's People?", is an analysis of the presence of populism in speeches and public appearances of the prime minister and the leader of the ruling party VMRO-DPMNE Nikola Gruevski

  Read More »
 • (Македонски) Завршна дебата „Пописот е демократија а не само етничка бројка“

  on Jun 25, 14 • in Activities

  10168906_10203171455940017_1354479274_n

  (Македонски) Дискусијата ја модерираше Бојан Маричиќ од Македонскиот центар за европско образование (МЦЕО), а дебатираа панелистите: Дончо Герасимовски, статистичар и поранеше директор на Заводот за статистика; Абдулменаф Беџети, професор и поранешен потпретседател на Државната пописна комисија; Фросина Ременски, професорка на Факултетот за државна безбедност, Афердита Хаџијаха Имери експертка за социјална вклученост, Бранко Героски, новинар и Билјана Бејкова од НВО Инфоцентар

  Read More »
 • (Македонски) Електрични возила како алтернатива на аерозагадувањето

  on Jun 24, 14 • in Civil Scene

  logo300_10011

  (Македонски) Здружението за електрични возила Електромобилност Македонија, Ве поканува на работилница "Електрични возила како алтернатива на аерозагадувањето". Работилницата ќе се одржи на 26 Јуни (Четврток) при Институтот за моторни возила и хомологација, на кампусот на Електротехнички и Машински факултет во Скопје со почеток во 10:30 часот

  Read More »
 • (Македонски) Одлуката на Уставниот суд е легитимирање на полициското насилство

  on Jun 23, 14 • in Civil Scene

  ps 1

  (Македонски) Одлуката на Уставниот суд со која исфрлањето на новинарите од собраниската галерија на 24 декември било поради нивна заштита е контрадикторна и е директно легитимирање на полициското насилство. Ова е генералниот заклучок на дебатата организирана од страна на Центарот за развој на медиуми, Фондацијата Отворено општество Македонија и Фронтот за слобода на изразување

  Read More »
 • (Македонски) Дебата во Скопје: Пописот е демократија, а не само етничка бројка!

  on Jun 23, 14 • in Activities

  Popis Vednas SKOPJE

  (Македонски) Во рамките на кампањата „Попис веднаш!“, НВО Инфоцентарот заедно со Македонскиот центар за европско образование (МЦЕО), Центарот за развој на медиуми (ЦРМ) и 8-ми Септември, организира дебата: „Пописот е демократија, а не само етничка бројка!“. Дебатата ќе се одржи на 25 јуни 2014, среда, со почеток во 11 часот, во ГЕМ клубот, во Старата скопска чаршија

  Read More »
 • (Македонски) Грантови за добро владеење

  on Jun 23, 14 • in Civil Scene

  shi_paperslips2

  (Македонски) Фондацијата Метаморфозис во рамките на проектот „Акциска мрежа за добро владеење“, кој се спроведува во партнерство со МЦЕТ и Реактор, со финансиска помош од Европската комисија преку програмата IPA CIVIL SOCIETY FACILITY (CSF) 2012-2013, објавува конкурс за доделување грантови на граѓански организации кои ќе се занимаваат со проблеми поврзани со доброто владеење

  Read More »
 • (Македонски) Петиција за обезбедување гинеколог во Шуто Оризари

  on Jun 23, 14 • in Civil Scene

  hera nastan

  (Македонски) Жените од заедницата од општина Шуто Оризари и медицинарите Роми организираат Петиција за отворање гинеколошка ординација во Шуто Оризари. Собирањето потписи почнува денеска, во 17.30 часот, на плоштадот 8ми април во општина Шуто Оризари

  Read More »
 • (Македонски) Дебата „Слободата на изразување избркана од собранието, па оставена пред вратата на Уставниот суд“

  on Jun 20, 14 • in Civil Scene

  elektronska-pokana-23062014 (1)

  (Македонски) Фондацијата Отворено општество - Македонија, Центарот за развој на медиуми и Фронтот за слобода на изразување на 23 јуни (понеделник) 2014, со почеток во 11 часот, во ГЕМ клубот (во Старата скопска чаршија над кафулето Менада), ќе одржат дебата посветена на Одлуката на Уставниот суд со која не им се утврдува повреда на слободата на изразување на новинарите кои беа исфрлени од собраниската галерија на 24 декември 2012 година

  Read More »
Scroll to top