Означени Написи ‘АЈДЕ!’

 • Уште еден напад врз граѓански активист: Нема да дозволиме стравот да биде темел на нашата иднина!

  на апр 27, 15 • во Граѓанска сцена, Слобода за слободата на изразување

  1512105_839764109416475_1655960951167795265_o

  Вчера, на 26 април 2015 година, од страна на непознато лице со качулка, беше нападнат граѓанскиот активист Славчо Димитров. Во само една недела, во Македонија, неколку новинари добија предупредувачки закани, а неколку граѓански активисти беа и физички атакувани на јавни места

  Види повеќе »
 • Утре сите на протестен марш – НЕ за неуставните закони за хонорарците!

  на апр 23, 15 • во Граѓанска сцена

  Honorarci-GIF-300x250px

  Маршот ќе се одржи утре, на 24-ти април 2015 (петок), со почеток во 12 часот, пред Министерството за финансии, а ќе заврши пред Уставниот суд на Република Македонија, каде ќе биде поднесена претставка од 7000 граѓани за утврдување на неуставноста на пакетот закони со кои се регулира плаќањето придонеси за хонорарците

  Види повеќе »
 • Ајде: Протестен марш – НЕ за неуставните закони за хонорарците!

  на апр 17, 15 • во Граѓанска сцена

  11150827_907361375990081_7759709751973709494_n

  Платформата за граѓанска политика „Ајде!” најавува голем протестен марш против неуставните закони за хонорарците со кои се прекршуваат неколку уставни права и принципи и со кои се врши грабеж врз голем број на граѓани на Македонија. Маршот ќе се одржи на 24-ти април 2015, петок, со почеток во 12 часот, пред Министерството за финансии, а ќе заврши пред Уставниот суд на Република Македонија, каде ќе биде поднесена претставка од 7000 граѓани за утврдување на неуставноста на пакетот закони со кои се регулира плаќањето придонеси за хонорарците.Во текот на март и април годинава, „Ајде!” спроведе граѓанска инцијатива

  Види повеќе »
 • Приклучете се кон групната претставка до Уставниот суд за оспорување на уставноста на законите за хонорарци

  на мар 24, 15 • во Граѓанска сцена

  black

  Платформата за граѓанска политика АЈДЕ! започна акција за собирање потписи од граѓаните, за оспорување на уставноста на пакетот закони со кои на хонорарците им се наметнува обврската за плаќање придонеси за здравствено, пензиско и инвалидско осигурување. Секој полнолетен граѓанин може да се приклучи

  Види повеќе »
 • МРТ да им се врати на граѓаните, а не да остане владин мегафон!

  на фев 28, 15 • во Граѓанска сцена

  ajde2

  Членовите на АЈДЕ! – Платформата за граѓанска политика, мотивирани од потребата јавно да ѝ порачаат на Македонската радиотелевизија (МРТ) дека треба да биде сервис на граѓаните, а не владин мегафон, денеска, пред зградата на МРТ, организираа протестен перформанс

  Види повеќе »
 • МРТ – јавен сервис на граѓаните, а не владин мегафон!

  на фев 27, 15 • во Граѓанска сцена

  1512105_839764109416475_1655960951167795265_o

  „АЈДЕ!” пред Македонската радиотелевизија: МРТ треба да биде јавен сервис на граѓаните, а не владин мегафон! (Сабота, 28.02.2015, пред МРТ, 12 часот) Членовите на АЈДЕ! – Платформата за граѓанска политика, мотивирани од потребата јавно да ѝ порачаат на Македонската радиотелевизија (МРТ) дека треба да биде сервис на граѓаните, а не владин мегафон, утре (сабота), на 28 февруари 2015 година, во 12 часот, ќе организираат протестен перформанс пред зграда на МРТ. На овој настан, за слободата на изразување, за слободата на медиумите, за пропагандата и за улогата на МРТ како јавен радиодифузен сервис на граѓаните, ќе

  Види повеќе »
 • АЈДЕ! бара одговорност од виновниците за смртта на Тамара

  на фев 19, 15 • во Граѓанска сцена

  !cid_4E4A67ED-B7D6-4644-9473-7C8A2B1E19D2

  Членовите на АЈДЕ! – Платформата за граѓанска политика, денеска, пред Министерството за здравство, со бели маски на лицата и со темна гардероба, на симболичен начин, решително и недвосмислено побараа одговорност од виновниците за смртта на деветгодишната Тамара. Симболизирајќи ја безличноста и безмилосноста на државните институции, АЈДЕ! бара оставка од министерот за здравство и го поддржува протестот „Црвен картон за Тодоров“, закажан за 24 февруари 2015. Деветгодишната Тамара Димовска е последна во низата жртви на несовесното и неодговорно работење на Министерството за здравство и Фондот за здравствено осигурување. Таа ја изгуби битката со бирократијата и со

  Види повеќе »
 • Поддршка и помош за семејството Кежаровски

  на јан 21, 15 • во Граѓанска сцена

  10922794_925262420852092_3955473680236326200_n

  На вчерашниот протест за поддршка на новинарот Кежаровски, активистите на АЈДЕ! – Платформа за граѓанска политика, иницираа хуманитарна акција за доброволно собирање средства за семејството Кежаровски, кое нема речиси никакви примања и се наоѓа во исклучително тешка материјална состојба

  Види повеќе »
 • Платформа за граѓанска политика – АЈДЕ!

  на дек 23, 14 • во Граѓанска сцена

  1973987_10153133725246754_4175186473831516096_o

  Пред Собранието на Република Македонија, денеска, 123 граѓани и граѓанки ја промовираа платформата за граѓанска политика – АЈДЕ! Членовите на АЈДЕ, седнати на столчиња наспроти Собранието, а пред споменикот на АСНОМ, симболично им порачаа на пратениците, но и на власта дека граѓаните се извор на суверенитетот и дека демократијата не е можна без активни, слободни и здружени луѓе

  Види повеќе »
Scroll to top