4964738

Неделен #КовидИмунометар: Целосно вакцинирани 38.4% од населението

на дек 3, 21 • од

Од 21 до 26 ноември, процентот на вакцинирани со една доза се зголемил за 0.3%, а исто толку и на целосно вакцинирани граѓани. Барем едно доза вакцина примиле 40% од населението примиле (828.770 граѓани)...
Pin It

Home » Анализи, Важни, Ковид Имунометар » Неделен #КовидИмунометар: Целосно вакцинирани 38.4% од населението

 4964738

Background vector created by freepik – www.freepik.com

Патот на вакцините до Северна Македонија

Неделен #КовидИмунометар

Известувачки период: 24– 30 ноември 2021

Целосно се вакцинирани 38.4% од населението

 

• 38.4% од населението се целосно вакцинирани (794.666 граѓани).

• 40% од населението примиле барем една доза вакцина (828.770 граѓани).

• Од 21 до 26 ноември, процентот на вакцинирани со една доза се зголемил за 0.3%, а исто толку и на целосно вакцинирани граѓани.

• Интересот на граѓаните за прва вакцина и натаму е мал.

• 47% од населението над 18 години е целосно вакцинирано.

• 57% од населението над 40 години е целосно вакцинирано.

• Трета доза вакцина примиле 63.137 граѓани.

• Со една доза се вакцинирани 4.580, а со две дози 5.129 деца над 12 години.

• 31% од новозаразенитe и 21% од починатите од Ковид-19, биле вакцинирани.

• На располагање се околу 400.000 дози вакцини Фајзер, околу 24.000 Астра Зенека и 5.000 Синовак.

• Досега државава примила донациии од вкупно 921.180 дози вакцини.

• Владата, ќе ги стимулира матичните лекари, со 30 денари по пациент, доколку 70% од нивните пациенти се вакцинираат.

Интегрален текст ImmunoMeter 27_ 24 – 30 November, 2021

Поврзани написи

Коментарите се затворени.

Scroll to top