vaccine-5926664_640

Неделен #КовидИмунометар: Целосно вакцинирани 35.5% од населението

на окт 6, 21 • од

38.2% од населението примиле барем една доза вакцина (789.802 граѓани). Од 25 септември до 2 октомври, процентот на вакцинирани со една доза се зголемил за 0.4%, а на целосно вакцинирани само за 1%...
Pin It

Home » Активности, Анализи, Важни, Ковид Имунометар » Неделен #КовидИмунометар: Целосно вакцинирани 35.5% од населението

vaccine-5926664_640

Патот на вакцините до Северна Македонија

Неделен #КовидИмунометар

Известувачки период: 28 септември – 4 октомври 2021

• 35.5% од населението се целосно вакцинирани (734.023 граѓани).

• 38.2% од населението примиле барем една доза вакцина (789.802 граѓани).

• Од 25 септември до 2 октомври, процентот на вакцинирани со една доза се зголемил за 0.4%, а на целосно вакцинирани само за 1%.

• Се намалува интересот на граѓаните за вакцинирање.

• 47% од населението над 18 години е примиле една доза вакцина.

• 44% од полнолетното население е целосно вакцинирано.

• Трета доза примиле 329 граѓани.

• Комитетот за имунизација препорача трета доза да добијат сите граѓани без разлика на возраста.

• 23% од новозаразените, 21% од хоспитализираните и 15% од починатите од Ковид-19, се вакцинирани.

• Во моментов на располагање се 250.000 дози вакцини Фајзер, 45.000 дози Синовак и 100.000 дози Астра Зенека.

Интегрален извештај ImunoMetar 19_ 28 septemvri – 4 oktomvri 2021

Поврзани написи

Коментарите се затворени.

Scroll to top