12744186_1061575170568700_6773446894357965419_n

АЈДЕ повикува на протест: Да го одбраниме Уставот од Уставниот суд!

на фев 24, 16 • од

Протестот на АЈДЕ е закажан за 24 февруари, во 17.30 часот, пред зградата на Уставниот суд.
Pin It

Home » Граѓанска сцена, Слобода за слободата на изразување » АЈДЕ повикува на протест: Да го одбраниме Уставот од Уставниот суд!

Граѓанската иницијатива АЈДЕ под мотото „Да го обраниме Уставот од Уставниот суд“, повикува на граѓански протест против одлуката на Уставниот суд за помилување на изборните измами.

Протестот е закажан за 24 февруари, во 17.30 часот, пред зградата на Уставниот суд.

Во повикот на АЈДЕ се вели:

„Уставниот суд  застана во одбрана на криминалците од власта кои местеле избори.

Во рекордно брзо време ја разгледа и ја прифати иницијативата за преиспитување на уставноста на измените на Законот за помилување, поточно за забраната Претседателот на државата да помилува лица осудени за изборни нерегуларности.

Со ова, ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш покажа дека за нив правниот систем е само алатка која им служи за заштита од правдата, а не за нејзино спроведување.

Ние граѓаните нема да дозволиме крадците на нашите животи, преку партиски узурпираниот Уставен суд да си ги спасат своите злосторничко-криминални „кожи“ од издржување на заслужените затворски казни.

Нема да дозволиме повторно да си поигруваат со државните институции како да се нивен личен имот или партиски огранок.

Во Македонија мора да се врати правдата, почитувањето на законите и пред сѐ, почитувањето на Уставот.

На судиите кои се грижат единствено за спасување на своите наредбодавци, ќе им порачаме, јасно, гласно и решително, дека тие се одговорни пред сите нас – граѓаните на оваа држава и дека не можат и не смеат да го газат Уставот секогаш кога тоа ѝ одговара на владејачката партијата или секогаш кога ќе треба да се спасуваат криминалците во власта.

НЕМА ПРАВДА –НЕМА МИР! “

Поврзани написи

Коментарите се затворени.

Scroll to top