vaccination-6508792_640

Неделен #КовидИмунометар: Целосно вакцинирани 37.5% од населението

на ное 3, 21 • од

Патот на вакцините до Северна Македонија Неделен #КовидИмунометар Известувачки период: 26 октомври – 1 ноември 2021 Целосно се вакцинирани 37.5% од населението • 37.5% од населението се целосно вакцинирани (775.825 граѓани). • 38.9% од населението примиле барем една доза вакцина (805.008 граѓани). • Од 21 до 31 октомври, процентот на вакцинирани со една доза се [&hellip...
Pin It

Home » Анализи, Важни, Ковид Имунометар » Неделен #КовидИмунометар: Целосно вакцинирани 37.5% од населението

vaccination-6508792_640

Патот на вакцините до Северна Македонија

Неделен #КовидИмунометар

Известувачки период: 26 октомври – 1 ноември 2021

Целосно се вакцинирани 37.5% од населението

• 37.5% од населението се целосно вакцинирани (775.825 граѓани).

• 38.9% од населението примиле барем една доза вакцина (805.008 граѓани).

• Од 21 до 31 октомври, процентот на вакцинирани со една доза се зголемил за само 0.2%, а на целосно вакцинирани за 0.4%.

• Бројот на вакцинирани со трета доза се зголемува и досега изнесува 30.852.

• Интересот на граѓаните за прва вакцина и натаму е исклучително мал.

• 46% од населението над 18 години е целосно вакцинирано.

• 54% од населението над 40 години е целосно вакцинирано.

• 27% од новозаразените, 25% од хоспитализираните и 18% од починатите од Ковид-19, се вакцинирани.

Интегрален текст ImunoMetar 23_ 26.10 – 1.11.2021

Поврзани написи

Коментарите се затворени.

Scroll to top